Aktualności

KONCERT MUZYKI CHÓRALNEJ
– w ramach obchodów 70’lecia Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka

w imieniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego
pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka
oraz Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
pod dyrekcją dr hab. Katarzyny Bojaruniec prof. UWM
serdecznie zapraszamy na koncery muzyki chóralnej,
który odbędzie się w naszej katedrze
25 listopada br. o godz.19:00.
Wstęp wolny. 

 

 

 

PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

Na początku przyszłego roku, dokładnie od 27 lutego do 6 marca, planujemy zorganizowanie parafialnej pielgrzymki do Ziemi Świętej z Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym Arcus w Bydgoszczy. Całkowity koszt to 5190 zł plus 120 $. Osoby zdecydowane na wyjazd mogą zapisać się w kancelarii parafialnej. Serdecznie zachęcamy do udziału, aby przez tydzień pielgrzymować śladami Pana Jezusa.

PROGRAM PIELGRZYMKI

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z ASYŻU
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ZWIERZĄT


We wtorek 4 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Zapraszamy o godz.16.30 wszystkich właścicieli psów, kotów, żółwi, królików, chomików i innych zwierząt przed głównym wejściem do katedry na zewnątrz do uczestnictwa w obrzędzie błogosławieństwa naszych pupili. Przy tej okazji zbierana będzie karma dla zwierząt z olsztyńskiego schroniska oraz będzie można złożyć datek pieniężny do puszki na wsparcie tego pięknego dzieła jakim jest pomoc porzuconym zwierzętom. Gorąco zachęcamy do włączenia się do tej bardzo pożytecznej i potrzebnej akcji dobroczynnej.

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie od poniedziałku do soboty godz. 17:30, w niedzielę zaś o godz. 18.30.
Dzieci zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17:00.

KONCERT EWANGELIZACYJNY “BY ŚWIAT USŁYSZAŁ…”

W niedzielę 25 września w ostródzkim amfiteatrze odbędzie się X Koncert Ewangelizacyjny „…by Świat usłyszał”.
Wystąpią Agnieszka Cudzich, Basia Pospieszalska, Arkadio, Agnieszka Musiał oraz ostródzki duet Zabłąkani w Obłokach.
Początek o godzinie 17:00, wstęp wolny. W piątek i sobotę poprzedzające koncert odbędą się warsztaty wokalno-instrumentalne prowadzone przez Marcina Pospieszalskiego oraz muzyków z zespołu.
Bliższe informacje na plakacie oraz stronie internetowej www.byswiatuslyszal.pl

NOC WALKI O BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POLSKI

KALENDARIUM 75 LAT OBECNOŚCI WIZERUNKU MATKI BOSKIEJ OSTROBRAMSKIEJ

W KATEDRZE OLSZTYŃSKIEJ

1947 – 2022

Kyrie elejson, Chryste elejson,

zmiłuj się, Boże, nad nami –

daj nam pozdrawiać Matkę Najświętszą

polskimi inwokacjami

……………………………………

Ostrobramska

w każdej biedzie z Polakami

módl się za nami

……………………………………

Baranku Boży,

pokaleczony, pokłuty,

usłysz nas czasami,

ocal, co święte

zmiłuj się nad nami.

Litania polska, ks. Jan Twardowski

Historia obecności wizerunku MBO w olsztyńskiej katedrze zaczęła przed siedemdziesięciu pięciu laty, lecz historia ludzi  z nim związanych zaczęła się wiele  lat wcześniej.

Prolog 1945/1947. W połowie 1945 roku, co 4-5 dni docierają do Olsztyna pierwsze transporty Polaków z Wileńszczyzny. W latach 1945 – 1948 Kresowiacy stanowią 48% ludności miasta. 19.05.1947 odwiedza swoich dawnych diecezjan, gorąco witany, sędziwy arcypasterz diecezji wileńskiej ks. abp Romuald Jałbrzykowski. Miesiąc później, 15.06.47 staraniem Wilnian zostaje odnowiona i poświęcona figura „Bożej Męki” przy ul. Jagiellończyka, ze starym polskim napisem – „Idź za mną”. Tak zaczynają nowe życie w nowym nieznanym mieście z wiarą w opiekę Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy.

15.08.1947 W dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia  obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, ufundowanego ze składek parafian – Wilnian i Warmiaków. Poświęcenia dokonał oraz celebrował uroczyste nabożeństwo Administrator Apostolski ks. dr Teodor Bensch. Wówczas proboszczem parafii św. Jakuba był ks. prałat kanonik honorowy kapituły warmińskiej Jan Hanowski – kapłan warmiński. W okresie międzywojennym wprowadził zwyczaj Mszy św. z polskim kazaniem w każdą niedzielę i święto. Obowiązki wikariusza pełnił – ks. Jan Bohdanowicz urodzony w Powarpiu w powiecie wileńskim oraz pomocniczo ks. dr Stanisław Chrzanowski. Obraz jest dziełem Ludomira Sleńdzińskiego profesora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W latach 1931-31 był członkiem komitetu artystycznego nadzorującego wielkie prace konserwatorskie Ostrej Bramy w Wilnie. Srebrną sukienkę wykonał Wiktor Gontarczyk z Warszawy należący do najwybitniejszych indywidualności w złotnictwie polskim XX w. Do jego dzieł należą: buława srebrna dla marszałka Piłsudskiego, srebrna urna na jego serce i srebrna trumna do krypty św. Leonarda na Wawelu,  srebrna buława dla marszałka Focha, srebrna sukienka obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Castel Gandolfo dla Piusa XI, relikwiarz św. Andrzeja Boboli i wiele innych.

01.01.1951 Ks. Tadeusz Jan Borkowski (1922 – 2001) urodzony w Oszmianie k/Wilna późniejszy wieloletni proboszcz parafii katedralnej, objął obowiązki wikariusza katedralnego. Wprowadza zwyczaj sobotnich Mszy św. przy ołtarzu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Podczas Pierwszego Synodu Archidiecezji Warmińskiej Ks. proboszcz dr kan. Andrzej Lesiński przed spodziewaną peregrynacją obrazu do parafii archidiecezji zleca jego odświeżenie konserwatorskie wraz z wykonaniem kopii na czas nieobecności w ołtarzu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

16.11.2012 W dniu święta Matki Boskiej Ostrobramskiej, odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna za sześcioletnie prace Pierwszego Synodu Archidiecezji Warmińskiej wprowadzającego kościół warmiński do nowej ewangelizacji, a także inaugurującej rekolekcje ewangelizacyjne we wszystkich parafiach z  peregrynacją wizerunku Matki Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Ziemba, koncelebrowali biskupi z diecezji warmińskiej, ełckiej, elbląskiej i biskup drohiczyński, oraz licznie zgromadzeni kapłani.

17.11.201228.11.2015 Nazajutrz, od spotkania z parafianami w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej rozpoczęła się trzyletnia peregrynacja wizerunku Matki Miłosierdzia do wszystkich parafii Archidiecezji Warmińskiej.

15.08.2022 W siedemdziesiątą piątą rocznicę poświęcenia wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej z inicjatywy proboszcza ks. kan. dr Artura Oględzkiego odbyło się uroczyste nabożeństwo przy udziale wielu wiernych, ku czci Matki Bożej Miłosierdzia pod przewodnictwem ks. mgr lic. Mariusza Kubickiego – wikariusza katedralnego.


Od 4 września zostanie wprowadzony nowy porządek Mszy św. w niedziele i święta

Ta zmiana jest podyktowana racjami duszpasterskimi a także ustaleniami I Synodu Archidiecezji Warmińskiej, którego Statut 86 mówi m. in. (…) 

W niedzielę i święta nakazane Msze święte należy odprawiać w odstępach przynajmniej półtorej godziny.  

W związku z powyższym od 04 września br. będzie obowiązywał następującym porządku mszy św.: 

6.30, 8.00, 9.30, 

11.00 (Suma), 

12.30 (Msza św. rodzinna), 

15.00 (z koronką do Bożego Miłosierdzia) 

19.00 (młodzieżowa), 

w lipcu i sierpniu 21.00. 

W pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.30 będzie sprawowana msza św. w języku łacińskim w rycie posoborowym. 

W dni powszednie zasadniczo pozostaje dotychczasowy porządek, czyli: 

6.00, 7.00, 8.00, 12.00 

jedynie zmiana dotyczy wieczornej Eucharystii. 

Od 01 października do 30 kwietnia godz. 18.00, zaś od 01 maja do 30 września godz. 19.00. 

Skip to content